جک پارکینگ چیست؟

یکی از جدیدترین تکنولوژی و فناوری های روز دنیا در حوزه درب های  اتوماتیک صنعتی و پارکینگی، طراحی و تولید جک پارکینگ می باشد. با تولید جک پارکینگ که بر روی درب های پارکینگی لولایی نصب می شود، ورود و خروج از پارکینگ بسیار آسان تر شده است. و همینطور به کمک این فناوری جدید می توانید به راحتی از فاصله دور رفت و آمد پارکینگ را کنترل کنید.

جک پارکینگ معمولا در مجتمع های مسکونی بکار برده می شود و دلیل آن هم این است که رفت و آمد در مجتمع های مسکونی معمولا زیاد انجام می شود و همینطور به منظور سهولت باز و بسته کردن درب پارکینگ.

اگر درب پارکینگ توان تحمل وزن جک پارکینگی را داشته باشد برای درب های قدیمی پارکینگی که لولایی بوده اند نیز می شود از جک پارکینگی استفاده کرد وگرنه پس از مدتی موجب کج شدن لولای درب پارکینگی می شود .

به دلیل آنکه جک پارکینگ از ابتدا بر روی درب های اتوماتیک پارکینگی نصب شده اند آنها را به نام جک های پارکینگی می شناسند ولی همانطور که گفته شد جک پارکینگی قابلیت نصب بر روی در ب های قدیمی و لولایی نیز دارد .

جک پارکینگ

چک پارکینگ

برخی از ویژگی های برجسته جک پارکینگ

استفاده از جک پارکینگ علاوه بر اینکه موجب راحتی در باز و بسته کردن درب اتوماتیک پارکینگ از فواصل دور می شود. دارای مزایای دیگری نیز می باشد که در زیر به برخی از آنها اشاره شده است :

  • مجهز بودن به موتور بسیار قدرتمند
  • جلوگیری از ایجاد سر و صدا در زمان باز و بسته شدن درب پارکینگ
  • ایمنی بسیار بالاتر
  • امکان باز و بسته کردن درب به دو روش مجزا
  • امکان استفاده از آن در شرایط مختلف آب و هوایی و اقلیمی
  • مجهز بودن به قطعات هوشمند جهت کنترل درب پارکینگ
درب اتوماتیک پارکینگ

درب اتوماتیک پارکینگ

مدل های مختلف جک پارکینگی

جک های پارکینگ از مدل های مختلفی برخوردار می باشند که می توان از آنها در موارد مختلف استفاده کرد.

 جک پارکینگ مدل الکترومکانیکی (Mechanic automatic gate)

این مدل یکی از محبوبترین و پرکاربردترین انواع جک پارکینگ در این دوره زمانی است. بیشتر شرکت های تولید کننده جک پارکینگ مدل الکترومکانیک را می سازند . و اکثر تولید کننده جک های اتوماتیک که در داخل کشور فعالیت می کنند فقط مدلهای الکترومکانیک تولید می کنند.

این مدل جک های درب کنترلی چند ویژگی دارند که شامل موارد زیر می باشد :

– جک های الکترومکانیک در دو نوع متفاوت ۲۲۰ ولت و ۲۴ ولت تولید می شوند که هر یک از آنها مزایا و معایب خاص خود را دارا می باشند .

– این مدل جک های الکترومکانیک نیازمند سرویس ماهانه نمی باشند .

– به طور نسبی از قیمت پایین و مناسبی برخوردار می باشند که همین امر باعث افزایش فروش آنها شده است .

– در ساختمان هایی که تعداد واحد های مسکونی یا تجاری زیاد باشد بسیار مناسب و کاربردی است .

معمولا برای درب ورودی ویلا ها یا مجتمع های مسکونی کم جمعیت از مدل جک پارکینگی الکترومکانیک استفاده می شود. از اسم این دستگاه مشخص است که این مدل جک ها با کمک انرژی مکانیکی عمل می کند و در قطعات آن از روغن جهت جلوگیری از اصطحکاک استفاده نمی شود.

استفاده از این مدل جک پارکینگ برای درب هایی مناسب است که وزن آنها زیاد سنگین نیست و سبک می باشند.

جک پارکینگ مدل الکترومکانیکی و هیدرولیکی

جک پارکینگ مدل الکترومکانیکی و هیدرولیکی

جک درب پارکینگی هیدرولیکی

مدل دیگر جک پارکینگی که معمولا برای پارکینگ های پر رفت و آمد و پرجمعیت از آن استفاده می شود، جک پارکینگ هیدرولیکی می باشد. این مدل جک ها با کمک قدرت و نیروی روغن باز و بسته می شوند. بنابر این برای استفاده در مکان های پر تردد بسیار مناسب تر است و معمولا بر روی درب های سنگین نصب می شود چون تحمل وزن بسیار بالایی دارد این مدل جک پارکینگی نسبت به جک پارکینگی الکترو مکانیکی گران قیمت تر هستند و همینطور فقط برندهای معتبر از این مدل جک ها تولید می کنند.

جک های هیدرولیکی از فشار روغن برای باز و بسته کردن درب های پارکینگ کمک می گیرند و علاوه بر این نیز از نظر ظاهری تفاوت زیادی با مدل های الکترومکانیک دارد . ولی تفاوت عمده در این مدل قیمت بسیار بالای آن نسبت به مدل الکترومکانیک می باشد . به طور کلی در همه جای دنیا اکثر کمپانی های تولید کننده جک، به ندرت جک های هیدرولیکی پارکینگی را تولید می کنند .

چند مورد از ویژگی های این مدل در زیر بیان شده است:

– از لحاظ قدرت، توان جک های هیدرولیکی در بازه ۲۰۰ کیلوگرم تا دو تن در هر لنگه می تواند باشد .

– تنها معتبر ترین برنده اقدام به تولید این مدل جک پارکینگ می کنند.

– نیازمند سرویس ماهانه می باشند

– جک های هیدرولیکی از نظر قیمت بسیار گرانتر نسبت به جک های الکترومکانیکی می باشد.

– جهت استفاده در مجتمع های مسکونی پر تردد به علت استهلاک و گرمایش پایین مناسب می باشد .

نکات مهم درخرید جک درب پارکینگ

۱- فضا و عرض درب پارکینگ

یکی از عوامل بسیار مهم در خرید جک های پارکینگی توجه به عرض درب پارکینگ می باشد . به طور معمول جک های اتوماتیک پارکینگی در عرض ۱٫۸۰ متری خیلی راحت و آسان درب پارکینگ را بدون هیچ دشواری باز و بسته می کنند البته در این حالت باید وزن درب را نیز در نظر بگیرید.

در صورتی که عرض هر لنگ درب اتوماتیک بیش از ۲ متر بود باید از جک های اتوماتیک با شفت های بلند تر و با قدرت بیشتر استفاده شود اکثر برندهای تولید کننده جک های اتوماتیک پارکینگی در تولید این مدل جک ها با عرض بیش از ۲ متر پیشتاز و با سابقه هستند .

خرید جک پارکینگ

خرید جک پارکینگ

۲- میزان تردد و باز و بسته شدن درب در طول شبانه روز

اگر شما در ساختمانی زندگی می کنید که از رفت و آمد بالایی برخوردار است باید مدل جک پارکینگ شما قوی تر و معتبر تر باشد . ساختمان هایی با حداکثر ۲۰ الی ۳۰ واحد تردد خودرو می تواند از درب های اتوماتیک الکترومکانیک بهره ببرید . ولی در مواردی با تردد بسیار بالاتر سیستم جک های هیدرولیکی بسیار مناسبتر هستند و توصیه می شوند . همانطور که پیشتر هم گفتیم توجه به عرض پارکینگ هم بسیار مهم می باشد که اگر بیش از دو متر بود باید از جک هایی با عرض بلندتر استفاده شود .

۳- وزن درب های پارکینگی مورد استفاده قرار گرفته

یکی دیگر از موارد مهم در انتخاب جک اتوماتیک مناسب وزن خود درب پارکینگی است به میزانی که درب سبکتر باشد می توان از مدل جک های ساده تر و ارزانتری استفاده کرد.

به طور مثال اگر وزن درب کمتر از ۴۵۰ کیلوگرم در هر لنگه باشد مدل جک های الکترو مکانیکی مناسب تر می باشد اما اگر چنین نبود توصیه می کنیم که از درب های هیدرولیکی استفاده کنید .

۴-اضافه کردن موارد دیگر برای جک های اتوماتیک پارکینگی

در صورتی که شما بخواهید یک سری موارد و امکانات اضافی به درب پارکینگ اضافه کنید باید از قبل آن را در نظر بگیرید مثلا اگر به جعبه برق اضطراری برای مواقع قطع برق نیاز دارید بهتر است که از جک های اتوماتیک کنترلی ۲۴ ولت استفاده کنید . جک های ۲۴ ولت امکان استفاده از برق اضطراری را دارد . علاوه بر این امکان دارد که جک درب برقی ۲۴ ولت باشد ولی به منظور استفاده از آن برق اضطراری آن به کیت شارژ و یا باطری نیاز باشد .

در حال حاضر جک پارکینگ در اکثر ساختمان های نوساز و منازل بسیار پر کاربرد می باشد که از نوع هیدرولیک آن برای درب های بزرگ و سنگین و از نوع مکانیکی جک پارکینگ برای درب های تک لنگه و سبکتر استفاده می شود.

برای خرید جک پارکینگ مناسب می توانید با ما تماس بگیرد